اکران آنلاین 3 مستند توسط گروه هنر و تجربه در سامانه هاشور

اکران آنلاین 3 مستند توسط گروه هنر و تجربه در سامانه هاشور
3 مستند سینمایی از محصولات مرکز گسترش سینمای مستند، تجربی و پویانمایی توسط گروه سینمایی هنر و تجربه و از طریق سامانه هاشور بصورت آنلاین اکران می‌شود.

به گزارش روابط عمومی گروه سینمایی هنر و تجربه، مستند "دیافراگم" به کارگردانی و تهیه‌کنندگی جواد وطنی، "مستند دبستان پارسی"  به تهیه‌کنندگی و کارگردانی حسن نقاشی و مستند "راه ناتمام" به کارگردانی مصطفی رزاق کریمی و تهیه‌کنندگی محمدسعید وزیری همزمان با نوروز ۱۴۰۳ و در قالب اکران آنلاین در سامانه هاشور به نمایش در می‌آید. 

مستند "دیافراگم" روایتی‌ست از تاریخ ورود فونوگرام به ایران در زمان ناصرالدین شاه قاجار و جایگزین شدن آن با گرامافون و همه‌گیری این وسیله که در کنار پخش موسیقی وظایفی چون ماندگار کردن اصوات، انتشار اخبار و حتی ابراز اعتراضات سیاسی را به دوش می‌کشید، تا آنجا که در دوره محمدرضا پهلوی درگیر پدیده سانسور شده و کم‌کم در اوایل دهه ۵۰ جای خود را به نوار کاست می‌دهد و به نوستالژی تبدیل می‌شود. این مستند ۷۲ دقیقه‌ای با حضور چند کاراکتر اصلی مانند علیرضا میرعلی‌نقی، علی ابوالخیریان، محمدرضا شرایلی، بهروز مبصری و... تاریخچه‌ ضبط موسیقی در ایران را بررسی می‌کند این فیلم در پانزدهیمن دوره جشنواره سینماحقیقت به نمایش درآمد. 

مستند "دبستان پارسی" به تاریخچه ساخت مدارس پارسی می‌پردازد. بر مبنای اسناد به جا مانده از پارسیان یزد «زرتشتیان هندی مهاجرت کرده به ایران» مدارسی ساختند با نام مدارس پارسی که بعدها تملک آنها را به مسلمانان سپردند و از یزد رفتند. این مدارس در دوران مشروطه و جنگ جهانی دوم باعث رونق تحصیل و علم شدند و تأثیر بسیاری بر شهرها و ولایت‌های پیرامون خود از جمله شیراز، سیستان و بلوچستان و… گذاشتند. این مستند داستان تأسیس این مدارس نوین در ایران را طی ۱۰۰ سال (۱۲۵۷ تا ۱۳۵۷) بررسی می‌کند.

"مستند راه ناتمام" پرتره‌ای از زندگی «اصغر قندچی» است که توانست کارآفرین نمونه کشور شود. او آهنگری در جنوب شهر تهران بود که با اینکه به مدرسه نرفت با تلاش موفق شد کارآفرینی نمونه شود. وی مؤسس اولین و بزرگترین کارخانه تریلر و کامیون بدون مونتاژ خارجی ساخت ایران، با نام ایران کاوه (سایپا دیزل) بود. وی همچنین از بنیانگذاران صنعت تولید خودروهای تجاری در ایران محسوب می‌شود. 

علاقمندان برای تماشای این فیلم‌ها می‌توانند به آدرس https: //hashure.com/ مراجعه نمایند.


مرکز گسترش سینمای مستند، تجربی و پویانمایی، به عنوان زیر مجموعه سازمان سینمایی وزارت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، از تهیه کنندگان و فیلمسازان این حوزه که علاقمند به حضور در اکران فیلم‌های هنری و تجربی در قالب «گروه سینمایی هنر و تجربه» دعوت می‌نماید. نمایش‌های سینمایی هنر و تجربه برنامه‌ای جامع برای عرضه فیلم‌های ارزشمند و غیرتجاری است که نمایش آنها می‌تواند افقهای جدیدی در دیدگاه سینمایی پیشنهاد کند و برای توسعه زبان سینما دست به تجربیات در شیوه‌های بیانی بزند و به ارتقای دانش سینمایی تماشاگران و ارتقای کیفیت هنری سینمای ایران کمک کند.
نشانی: خیابان ولی عصر ، بالاتر از پارک ساعی ، نرسیده به توانیر نبش کوچه لنکران(احتشام سابق) ، طبقه سوم
کدپستی : 1434843619 - تلفن : 02188673281 - 02188673280